Sa ciljem da se podstakne zajedničko razumevanje pojmova rodne ravnopravnosti u zemlji i promoviše rodno pravedno i inkluzivni jezik za poboljšanje ravnopravnosti između žena i muškaraca, Rečnik jednakosti i tezaurus Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost sa svojih preko 400 termina preveden je na Srpski.
Nasilje nad ženama i devojčicama i dalje je jedno od najčešćih pitanja u pogledu rodne ravnopravnosti. Više od 20.000 priča o tome kako su žene trpele nasilje i nije prijavio označio je kraj 2021. godine u Srbiji. Testimoniali su objavljeni na Tviteru pod haštagom #Ididnot report iniciran iskustvom žene koja je prijavila nasilje partnera, ali se suočila sa neznanjem i nedostatkom podrške vlasti.
Pored toga, učešće i liderstvo žena postaje sve više prepoznato u svetu I u Srbiji što je ključno za efikasniju prevenciju i klimu oporavaka.
Konferencija o klimatskim promenama održana od 31. oktobra do 6. novembra 2021. Godine u Glazgovu, stavila je u fokus prepoznavanje i slavljenje rodne ravnopravnosti i osnaživanja žena i devojaka kao prioritet u klimi politike i delovanja. Konferencija je prenela snažnu poruku da sve klimatske akcije moraju prepoznati diferencirani uticaj klimatskih promena prema faktorima kao što su starost, pol, invaliditet i lokacija, i obezbediti glas i delovanje žena i devojčica i njihovo puno i efektivno učešće i liderstvo u politici i donošenju odluka na nivou zajednice, nacionalnom i međunarodnom nivou, i povećati ambicije u svim sektorima.
Comments