ŽENE ŠAPCA SOLIDARNO ZA ŽIVOT BEZ NASILJA - PREMA EFEKTNIJOJ SARADNJI UNUTAR LOKALNE ZAJEDNICE
Drago nam je što čitate ovo....
Muško nasilje nad ženama je svaki čin protiv ženine volje, a koji je ugrožava psihički, fizički, seksualno ili ekonomski. Nasilje se može desiti svakoj ženi i nije posledica ženinog ponašanja nego sistema patrijarhata u kome muškarci imaju moć, a nasilje nad ženama je način da oni tu moć održe.
Najmanje 22 žene od početka 2020. godine u Srbiji ubio je partner ili drugi član porodice, a u još pet slučajeva postoji sumnja da se radi o femicidu, a u 2019. ta brojka se popela na 28.
Mehanizmi rodne diskriminacije su utkani duboko u institucije srpskog društva koje je nastalo na tradiciji patrijarhata, tako da sami akteri, bili oni muškarci ili žene, nisu u stanju da sve te mehanizme prepoznaju.
Imamo 2 članice tima koje su bile žrtve nasilja, jedna incesta i silovanja u ranom pubertetu koje je nakon dva i po meseca prijavila policiji. Druga je do skoro živela sa fizičkim i ekonomskim nasilnikom. Godinama je pronalazila razloge zašto da ostane u vezi.
One su nam bile pokretačka snaga za pripremu ovog projekta.
Odmah smo dijagnostikovale da žene Šapca nisu umrežene, ne postoji udruženje sa jakom pozadinom u ženskim programima, žene nisu podstaknute na volonterizam, aktivizam i participaciju u procesima izrade javnih politika. Žene nisu inicirane da ukrste žensku stvaralačku produkciju kroz forme i ideje u cilju identifikacije problema, solidarnosti, komunikacije i zagovaranja promena. Zatim smo krenule u proučavanje svih dostupnih dokumenata obajvljenih na sajtu Grada Šapca, i zaključili da se rod ne uzima u obzir kao relevantan u izradi politika. Rodno osetljiva terminologija se tiče jedino konkursa koji su vezani za zapošljavanje žena sa invaliditetom ili predstavnica Romske nacionalnosti. U institucijama ne postoje posebno dizajnirani programi koji ciljaju manje zastupljen rod kako bi se smanjio rodni jaz. Žene su u lokalnim javnim politikama i programima institucija nevidljive.
Sledeći korak je bio da intervjuišemo 10 članica i saradnica Udruženja Svetlost o rodnim pitanjima u cilju razumevanja njihovog viđenja rodnih uloga, učešća žena u procesima donošenja odluka, rodne diskriminacije, rodno zasnovanog nasilja i drugih rodno-usmerenih razmišljanja. Sve ispitanice su odgovorile da živimo u patrihalnoj sredini u kojoj je prisutan normativ da je muškarac glava kuće, da se žene tek ostvare kad postanu majke. 8 od 10 ispitanica smatra da su njihovi stavovi i aktivnosti osporavani samo iz razloga što su žene, što direktno utiče na samopouzdanje i sužava prostor da se komunicira promena.
Sve su iznele stav da mali broj žena ima priliku da donosi odluke i da komunicira ženske priče u okvirima javih prostora i medija. Svaka od njih poznaje makar jednu ženu žrtvu rodno zasnovanog nasilja koje i dalje žive sa nasilnicima. Smatraju da obrazovanje o rodnoj ravnopravnosti i rodno osetljivi programi mogu da imaju značajan uticaj na formiranje pozitivnih stavova o rodnoj ravnopravnosti i mogu dovesti do značajnog sprečavanja rodno-zasnovanog nasilja. Sve su izjavile da su pre pandemije živele aktivnim društvenim životom, od susreta sa drugaricama, obaveznog ispijanja kafe do odlazaka na razne sastanke, tribine, kulturne događaje i sl. Od početka zime kod svih ispitanica se pojavio napad društvene anksioznosti i opsesivno-kompulzivnog ponašanja koje je uzrokovano stahom od virusa i zaraze.
Poruke straha su stalno prisutne u sredstvima javnog informisanja i na interenetu i nedostaje im vizija povratka normalnog života. Stav ispitanica je da žene iz njihovog okruženja rade značajno više kućnih poslova i više učestvuju u odgajanju dece. Rad od kuće je samo gledajući spolja lepo zamišljen, inače se svodi na žongliranje između poslovnih, roditeljskih i kućnih obaveza.
Republika Srbija je 2016. godine usvojila rodno odgovorno finansiranje, koje je uvedeno u Zakon o budžetskom sistemu.
U Šapcu se ne primenjuju rodne analize kada se planira gradski budžet, a iz tog razloga ne postoji budžetski odgovor na finansiranje aktivnosti koje bi uticale na smanjenje rodno zasnovanih nejednakosti u gradu. I na kraju da informišemo da ne postoji nacionalni SOS telefon, da ne postoje unificirana baza podataka, da besplatna pro bono prana pomoć nije mandatorna u mnogim zajednicama, među kojima je i Šabac.
I ZATO OVAJ PROJEKAT...
Ima za opšti cilj jačanje rodno osetljivog društvenog okruženja koje će doprineti stvaranju preduslova za kreiranje rodnih perspektiva u javnim politikama, unapređenju ženskih ljudskih prava i nultoj toleranciji prema nasilju nad ženama.
Specifični ciljevi:
1.Izgradnja kapacitete za samoorganizovanje i samopredstavljanje devojaka i žena braniteljki u Šapcu kroz edukaciju, istraživanje i kampanju u kojima će se komunicarati ženski narativi kojima se jača zaštita ženskih ljudskih prava, sistem prevencije rodno zasnovanog nasilja i solidarnost